This 2.0 CRDi AT 4WD (185 hp) engine was fitted in the 4 generation SUV, which was produced by Kia from 2016 to 2017. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1855mm |
| Length | 4480mm |
| Height | 1645mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Min. boot capacity | 491litre |
| Front track | 1613mm |
| Rear track | 1625mm |
| Ground clearance | 182mm |
| Max. boot capacity | 1480litre |
| Kerb weight | 1615kg |
| Gross weight | 2250kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1995cm3 |
| Engine power | 185bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 400Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1750up to 2 750 RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Top speed | 201km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Cruising range | from 780 to 1 170km |
| Front suspension | MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.6m |
| Number of gears | 6 |
| City | 9.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.1 litres / 100km |
| Average | 7.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.