This 2.0 MT 4WD (150 hp) engine was fitted in the 4 generation SUV, which was produced by Kia from 2016 to 2017. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 570 to 940km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 184km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.1second |
| Displacement | 1999cm3 |
|---|---|
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 6 200RPM |
| Maximum torque | 192Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.6m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4480mm |
| Width | 1855mm |
| Height | 1645mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Front track | 1613mm |
| Rear track | 1625mm |
| Ground clearance | 182mm |
| Kerb weight | 1474kg |
| Gross weight | 2110kg |
| Min. boot capacity | 491litre |
| Max. boot capacity | 1480litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 13.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.9 litres / 100km |
| Average | 9.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.