This 0.8 AT (54 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by Kia from 1999 to 2003. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3495mm |
| Width | 1495mm |
| Height | 1495mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Front track | 1315mm |
| Rear track | 1300mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 845kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 798cm3 |
| Engine power | 54bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 63mm |
| Stroke | 64mm |
| Valves per cylinder | 3 |
| Maximum torque | 73Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 140km/h |
| Fuel tank capacity | 35litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.1litre |
| City fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 19.8second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Cruising range | from 560 to 690km |
| Front suspension | MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 9m |
| City | 7.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.1 litres / 100km |
| Average | 6.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.