This 0.8 Turbo MT (70 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by Kia from 1999 to 2003. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3495mm |
| Width | 1495mm |
| Height | 1495mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Front track | 1315mm |
| Rear track | 1300mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 860kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 798cm3 |
| Engine power | 70bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 63mm |
| Stroke | 64mm |
| Valves per cylinder | 3 |
| Maximum torque | 103Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 149km/h |
| Fuel tank capacity | 35litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.3litre |
| City fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.3second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.5litre |
| Cruising range | from 610 to 810km |
| Front suspension | MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9m |
| City | 6.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.2 litres / 100km |
| Average | 6.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.