This 2.4 JTD MT (136 hp) engine was fitted in the 1 generation Station Wagon wagon, which was produced by Lancia from 1994 to 2008. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4687mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1464mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1547mm |
| Rear track | 1541mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 1500litre |
| Min. boot capacity | 505litre |
| Kerb weight | 1580kg |
| Gross weight | 2135kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2387cm3 |
| Engine power | 136bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 5 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 90.4mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 304Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 10.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 680 to 1 110km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 11.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.