This 3.0 MT (204 hp) engine was fitted in the 1 generation Station Wagon wagon, which was produced by Lancia from 1994 to 2008. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4687mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1462mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1546mm |
| Rear track | 1530mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 1500litre |
| Min. boot capacity | 505litre |
| Kerb weight | 1610kg |
| Gross weight | 2190kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2959cm3 |
| Engine power | 204bhp |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 93mm |
| Stroke | 72.6mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 270Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 218km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.9second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.9litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Average | 13.1 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.