This 2.4 AT (170 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Lancia from 2001 to 2009. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4890mm |
| Width | 1830mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2805mm |
| Front track | 1570mm |
| Rear track | 1540mm |
| Min. boot capacity | 400litre |
| Gross weight | 2190kg |
| Kerb weight | 1680kg |
| Max. boot capacity | 400litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2446cm3 |
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 5 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 90mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 226Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 217km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 15.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 490 to 890km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| City | 18.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.