This 2.4JTD MT (150 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Lancia from 2001 to 2009. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 650 to 1 190km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 206km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.1second |
| Displacement | 2387cm3 |
|---|---|
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 305Nm |
| RPM at max torque | 1800RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4890mm |
| Width | 1830mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2805mm |
| Front track | 1570mm |
| Rear track | 1540mm |
| Kerb weight | 1715kg |
| Gross weight | 2225kg |
| Min. boot capacity | 400litre |
| Max. boot capacity | 400litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 13.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
| Average | 9.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.