This 1.2 MT (86 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by Lancia from 1996 to 2003. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Fuel tank capacity | 47litre |
| Cruising range | from 520 to 940km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 177km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10second |
| Displacement | 1242cm3 |
|---|---|
| Engine power | 86bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Maximum torque | 113Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 70mm |
| Stroke | 78mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3725mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Front track | 1385mm |
| Rear track | 1370mm |
| Kerb weight | 910kg |
| Gross weight | 1390kg |
| Min. boot capacity | 215litre |
| Max. boot capacity | 910litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 10.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.