This 1.4 MT (80 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by Lancia from 1996 to 2003. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 47litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12second |
| Displacement | 1370cm3 |
|---|---|
| Engine power | 80bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Maximum torque | 112Nm |
| RPM at max torque | 3250RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Monoinjection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 3 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 64mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3723mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Front track | 1410mm |
| Rear track | 1395mm |
| Kerb weight | 935kg |
| Gross weight | 1380kg |
| Min. boot capacity | 215litre |
| Max. boot capacity | 910litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 8.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.