This 2.0 MT Turbo (147 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Lancia from 1995 to 2002. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4454mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1714mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Front track | 1593mm |
| Rear track | 1540mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Max. boot capacity | 2600litre |
| Min. boot capacity | 1170litre |
| Kerb weight | 1645kg |
| Gross weight | 2340kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 147bhp |
| RPM at max power | from 5 300RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 235Nm |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 195km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 14.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 540 to 890km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 17.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.