This 2.1TD MT (109 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Lancia from 1995 to 2002. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 740 to 1 190km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 175km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.7second |
| Displacement | 2088cm3 |
|---|---|
| Engine power | 109bhp |
| RPM at max power | from 4 300RPM |
| Maximum torque | 250Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 3 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 92mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4454mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1714mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Front track | 1593mm |
| Rear track | 1540mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1690kg |
| Gross weight | 2385kg |
| Min. boot capacity | 1170litre |
| Max. boot capacity | 2600litre |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 12.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.