This 2.7 TD AT (188 hp) engine was fitted in the 4 generation SUV, which was produced by Land Rover from 2009 to 2013. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4829mm |
| Width | 2022mm |
| Height | 1887mm |
| Wheelbase | 2885mm |
| Front track | 1605mm |
| Rear track | 1613mm |
| Ground clearance | 185mm |
| Kerb weight | 2486kg |
| Gross weight | 3180kg |
| Min. boot capacity | 280litre |
| Max. boot capacity | 2558litre |
| Displacement | 694kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2720cm3 |
| Engine power | 188bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 440Nm |
| RPM at max torque | 1900RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 13.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Fuel tank capacity | 82.3litre |
| Cruising range | from 630 to 970km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 11.6m |
| City | 15.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.8 litres / 100km |
| Average | 11.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.