This 5.0 4WD AT (375 hp) engine was fitted in the 4 generation SUV, which was produced by Land Rover from 2009 to 2013. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4838mm |
| Width | 2022mm |
| Height | 1887mm |
| Wheelbase | 2885mm |
| Front track | 1605mm |
| Rear track | 1613mm |
| Ground clearance | 185mm |
| Kerb weight | 2550kg |
| Gross weight | 3240kg |
| Min. boot capacity | 1260litre |
| Max. boot capacity | 2558litre |
| Displacement | 690kg |
| Permitted road-train weight | 6740kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 4999cm3 |
| Engine power | 375bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Maximum torque | 510Nm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Bore | 92.5mm |
| Stroke | 93mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 195km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 19.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 14.1litre |
| Fuel tank capacity | 86.3litre |
| Cruising range | from 440 to 810km |
| Emission standard | EURO V |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 11.6m |
| City | 23.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.8 litres / 100km |
| Average | 16.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.