This 2.0 DI MT (98 hp) engine was fitted in the 1 generation Crossover 5-doors, which was produced by Land Rover from 1998 to 2006. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Fuel tank capacity | 59litre |
| Cruising range | from 610 to 880km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 155km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.2second |
| Displacement | 1994cm3 |
|---|---|
| Engine power | 98bhp |
| RPM at max power | from 4 200RPM |
| Maximum torque | 210Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Injectors |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 84.5mm |
| Stroke | 88.9mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4380mm |
| Width | 1805mm |
| Height | 1760mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Front track | 1535mm |
| Rear track | 1545mm |
| Ground clearance | 220mm |
| Kerb weight | 1405kg |
| Gross weight | 2050kg |
| Min. boot capacity | 370litre |
| Max. boot capacity | 1315litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 11 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.