This 2.0 TD AT (112 hp) engine was fitted in the 1 generation Crossover 5-doors, which was produced by Land Rover from 1998 to 2006. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 540 to 850km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 156km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.3second |
| Displacement | 1950cm3 |
|---|---|
| Engine power | 112bhp |
| RPM at max power | from 4 000RPM |
| Maximum torque | 260Nm |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 88mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4368mm |
| Width | 1809mm |
| Height | 1708mm |
| Wheelbase | 2557mm |
| Front track | 1534mm |
| Rear track | 1545mm |
| Ground clearance | 185mm |
| Kerb weight | 1645kg |
| Gross weight | 2080kg |
| Min. boot capacity | 354litre |
| Max. boot capacity | 1319litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 12.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.2 litres / 100km |
| Average | 9.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.