This 2.2 DTI MT (150 hp) engine was fitted in the 2 generation SUV, which was produced by Land Rover from 2006 to 2010. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 420Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 2179cm3 |
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | from 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 96mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4500mm |
| Width | 2180mm |
| Height | 1765mm |
| Wheelbase | 2660mm |
| Front track | 1601mm |
| Rear track | 1614mm |
| Ground clearance | 210mm |
| Max. boot capacity | 1670litre |
| Min. boot capacity | 755litre |
| Kerb weight | 1785kg |
| Gross weight | 2505kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 181km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
| Fuel tank capacity | 68litre |
| Cruising range | from 860 to 1 170km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.6m |
| City | 9.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.