This 3.2 MT (233 hp) engine was fitted in the 2 generation SUV, which was produced by Land Rover from 2006 to 2010. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 15.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.2litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 440 to 810km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.9second |
| Displacement | 3192cm3 |
|---|---|
| Engine power | 233bhp |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Maximum torque | 317Nm |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4500mm |
| Width | 2180mm |
| Height | 1765mm |
| Wheelbase | 2660mm |
| Front track | 1601mm |
| Rear track | 1614mm |
| Ground clearance | 210mm |
| Kerb weight | 1770kg |
| Gross weight | 2505kg |
| Min. boot capacity | 755litre |
| Max. boot capacity | 1670litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 19 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.3 litres / 100km |
| Average | 13.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.