This 4.6 AT (290 hp) engine was fitted in the 8 generation Coupe, which was produced by Lincoln from 1993 to 2000. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 68litre |
| Fuel | 95 RON |
| Displacement | 4601cm3 |
|---|---|
| Engine power | 290bhp |
| RPM at max power | from 5 750RPM |
| Maximum torque | 400Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 90mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5265mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1361mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Front track | 1565mm |
| Rear track | 1529mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1715kg |
| Min. boot capacity | 264litre |
| Max. boot capacity | 264litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 13.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.