This 5.4 AT (232 hp) engine was fitted in the 8 generation Coupe, which was produced by Lincoln from 1993 to 2000. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 68litre |
| Cruising range | from 520 to 760km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7second |
| Displacement | 5398cm3 |
|---|---|
| Engine power | 232bhp |
| RPM at max power | from 4 250RPM |
| Maximum torque | 447Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 90mm |
| Stroke | 105mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5265mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1360mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Front track | 1560mm |
| Rear track | 1530mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1730kg |
| Gross weight | 2175kg |
| Min. boot capacity | 410litre |
| Max. boot capacity | 410litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.