This 3.0 AT (235 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Lincoln from 1998 to 2006. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Fuel tank capacity | 68litre |
| Cruising range | from 580 to 750km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 210km/h |
| Displacement | 2967cm3 |
|---|---|
| Engine power | 235bhp |
| RPM at max power | to 6 750RPM |
| Maximum torque | 298Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 79mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4925mm |
| Width | 1860mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2910mm |
| Front track | 1535mm |
| Rear track | 1545mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1670kg |
| Min. boot capacity | 382litre |
| Max. boot capacity | 382litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 14.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.9 litres / 100km |
| Average | 12.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.