This 3.0 MT (213 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Lincoln from 1998 to 2006. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.5litre |
| Fuel tank capacity | 68litre |
| Cruising range | from 520 to 760km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 219km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8second |
| Displacement | 2967cm3 |
|---|---|
| Engine power | 213bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Maximum torque | 292Nm |
| RPM at max torque | 4750RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 88mm |
| Stroke | 79mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4925mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2908mm |
| Front track | 1537mm |
| Rear track | 1544mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1670kg |
| Gross weight | 2066kg |
| Min. boot capacity | 382litre |
| Max. boot capacity | 382litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 15.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
| Average | 13.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.