This 2.2i MT Turbo S (288 hp) engine was fitted in the 5 generation Coupe, which was produced by Lotus from 1996 to 1998. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 73litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 260km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4second |
| Displacement | 2174cm3 |
|---|---|
| Engine power | 288bhp |
| RPM at max power | to 6 400RPM |
| Maximum torque | 375Nm |
| RPM at max torque | 4100RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 95mm |
| Stroke | 76mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 2 |
|---|---|
| Length | 4411mm |
| Width | 1883mm |
| Height | 1150mm |
| Wheelbase | 2420mm |
| Front track | 1520mm |
| Rear track | 1520mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1305kg |
| Gross weight | 1566kg |
| Min. boot capacity | 200litre |
| Max. boot capacity | 200litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Average | 13.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.