This 2.2i MT Turbo Sport 300 (304 hp) engine was fitted in the 5 generation Coupe, which was produced by Lotus from 1996 to 1998. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 73litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 270km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.5second |
| Displacement | 2174cm3 |
|---|---|
| Engine power | 304bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Maximum torque | 389Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 95mm |
| Stroke | 76mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 2 |
|---|---|
| Length | 4390mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1165mm |
| Wheelbase | 2440mm |
| Front track | 1525mm |
| Rear track | 1555mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1215kg |
| Min. boot capacity | 200litre |
| Max. boot capacity | 200litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 13.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.