This 1.5 AT (101 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] Hatchback (5-door), which was produced by Mazda from 2010 to 2017. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Fuel tank capacity | 43litre |
| Cruising range | from 510 to 620km |
| Fuel | 92 RON |
| Displacement | 1498cm3 |
|---|---|
| Engine power | 101bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 133Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 78mm |
| Stroke | 78.4mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3950mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Front track | 1476mm |
| Rear track | 1466mm |
| Ground clearance | 129mm |
| Kerb weight | 1070kg |
| Min. boot capacity | 250litre |
| Max. boot capacity | 787litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 10.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.