This 1.4 MZ-CD MT (68 hp) engine was fitted in the 2 generation Hatchback (5-door), which was produced by Mazda from 2007 to 2010. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 160Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 1399cm3 |
| Engine power | 68bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 73.7mm |
| Stroke | 82mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3885mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1475mm |
| Wheelbase | 2490mm |
| Front track | 1475mm |
| Rear track | 1465mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Max. boot capacity | 787litre |
| Min. boot capacity | 250litre |
| Kerb weight | 1055kg |
| Gross weight | 1520kg |
| Displacement | 465kg |
| Front/rear axle load | 835/740kg |
| Permitted road-train weight | 2520kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 162km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 3.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.3litre |
| Fuel tank capacity | 43litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 810 to 1 160km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.4m |
| City | 6.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.3 litres / 100km |
| Average | 4.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.