This 1.8 MZR MT (126 hp) engine was fitted in the NC Roadster, which was produced by Mazda from 2005 to 2008. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Roadster |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 3995mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1245mm |
| Wheelbase | 2330mm |
| Front track | 1490mm |
| Rear track | 1495mm |
| Ground clearance | 136mm |
| Min. boot capacity | 150litre |
| Kerb weight | 1055kg |
| Gross weight | 1365kg |
| Displacement | 310kg |
| Max. boot capacity | 150litre |
| Front/rear axle load | 665/690kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1798cm3 |
| Engine power | 126bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 83.1mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 167Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 196km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 510 to 860km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 9.4m |
| City | 11.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7 litres / 100km |
| Average | 8.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.