This 2.0 MZR AT (163 hp) engine was fitted in the NC Roadster, which was produced by Mazda from 2005 to 2008. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Roadster |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Width | 1720mm |
| Length | 3995mm |
| Height | 1245mm |
| Wheelbase | 2330mm |
| Front track | 1490mm |
| Min. boot capacity | 150litre |
| Rear track | 1495mm |
| Ground clearance | 136mm |
| Kerb weight | 1146kg |
| Max. boot capacity | 150litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1999cm3 |
| Engine power | 163bhp |
| RPM at max power | to 6 700RPM |
| Maximum torque | 190Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 87.5mm |
| Stroke | 83.1mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 5000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
| Fuel tank capacity | 48litre |
| Cruising range | from 450 to 620km |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 9.4m |
| City | 12.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.