This 2.0 AT 7seat (165 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Minivan, which was produced by Mazda from 2001 to 2005. In addition to this engine, 12 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4340mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1570mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Front track | 1465mm |
| Rear track | 1470mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Max. boot capacity | 1848litre |
| Min. boot capacity | 370litre |
| Kerb weight | 1350kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1991cm3 |
| Engine power | 165bhp |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 92mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max power | to 6 800RPM |
| Maximum torque | 177Nm |
| RPM at max torque | 5000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 10.8m |
| Average | 10.3 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.