This 2.0 MT (131 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Minivan, which was produced by Mazda from 2001 to 2005. In addition to this engine, 12 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 170Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1991cm3 |
| Engine power | 131bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 92mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4340mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1570mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Front track | 1475mm |
| Rear track | 1480mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Max. boot capacity | 1848litre |
| Min. boot capacity | 370litre |
| Kerb weight | 1285kg |
| Gross weight | 1795kg |
| Displacement | 510kg |
| Permitted road-train weight | 3095kg |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 188km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 11.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Fuel tank capacity | 58litre |
| Cruising range | from 500 to 820km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.8m |
| City | 13.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.5 litres / 100km |
| Average | 10.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.