This 1.8 AT (114 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Mazda from 1999 to 2001. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.2litre |
| Fuel tank capacity | 58litre |
| Cruising range | from 480 to 780km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.7second |
| Displacement | 1840cm3 |
|---|---|
| Engine power | 114bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 161Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 85mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.8m |
| Seats | 7 |
|---|---|
| Length | 4295mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1570mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Front track | 1465mm |
| Rear track | 1470mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1230kg |
| Gross weight | 1770kg |
| Displacement | 540kg |
| Min. boot capacity | 370litre |
| Max. boot capacity | 1848litre |
| Permitted road-train weight | 2970kg |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 14.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.9 litres / 100km |
| Average | 11 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.