This 1.8 AT 7seat (135 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Mazda from 1999 to 2001. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Fuel | 92 RON |
| Displacement | 1840cm3 |
|---|---|
| Engine power | 135bhp |
| RPM at max power | to 6 200RPM |
| Maximum torque | 162Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 85mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.8m |
| Seats | 7 |
|---|---|
| Length | 4295mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1570mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Front track | 1475mm |
| Rear track | 1480mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1300kg |
| Min. boot capacity | 370litre |
| Max. boot capacity | 1848litre |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 10.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.