This 2.0 MT L1 DRW (100 hp) engine was fitted in the 4 generation Chassis, which was produced by Mazda from 2000 to 2010. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.9litre |
|---|---|
| Fuel | 95 RON |
| Displacement | 1998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 100bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 155Nm |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 8m |
| Seats | 3 |
|---|---|
| Length | 4690mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1990mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1450mm |
| Rear track | 1305mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Kerb weight | 1440kg |
| Gross weight | 3105kg |
| Displacement | 1500kg |
| Body type | Chassis |
| Front suspension | Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Highway | 11.9 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.