This 2.5 D MT L1 4WD DRW (88 hp) engine was fitted in the 4 generation Chassis, which was produced by Mazda from 2000 to 2010. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.69litre |
|---|---|
| Fuel | Diesel |
| Displacement | 2499cm3 |
|---|---|
| Engine power | 88bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 169Nm |
| RPM at max torque | 1700RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10m |
| Seats | 3 |
|---|---|
| Length | 4680mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1985mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1460mm |
| Rear track | 1305mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Kerb weight | 1650kg |
| Gross weight | 3315kg |
| Displacement | 1500kg |
| Body type | Chassis |
| Front suspension | Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Highway | 8.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.