This 2.0 AT 4WD (129 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Mazda from 2000 to 2004. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.9litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 61litre |
| Fuel | 92 RON |
| Displacement | 1989cm3 |
|---|---|
| Engine power | 129bhp |
| RPM at max power | to 5 400RPM |
| Maximum torque | 183Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84.8mm |
| Stroke | 88mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.8m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4395mm |
| Width | 1790mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 2620mm |
| Front track | 1540mm |
| Rear track | 1520mm |
| Ground clearance | 195mm |
| Kerb weight | 1470kg |
| Min. boot capacity | 841litre |
| Max. boot capacity | 1892litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 13.1 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.