This 3.0 AT 4WD (197 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Mazda from 2000 to 2004. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 18.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12.8litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 330 to 670km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 190km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.8second |
| Displacement | 2967cm3 |
|---|---|
| Engine power | 197bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 265Nm |
| RPM at max torque | 4750RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 79.5mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.2m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4395mm |
| Width | 1825mm |
| Height | 1765mm |
| Wheelbase | 2620mm |
| Front track | 1550mm |
| Rear track | 1530mm |
| Kerb weight | 1590kg |
| Gross weight | 2075kg |
| Displacement | 485kg |
| Min. boot capacity | 841litre |
| Max. boot capacity | 1892litre |
| Permitted road-train weight | 3775kg |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 22.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.2 litres / 100km |
| Average | 15.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.