This 2.5 AT AWD (171 hp) engine was fitted in the 2 generation SUV, which was produced by Mazda from 2007 to 2011. In addition to this engine, 13 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4442mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1725mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Front track | 1542mm |
| Rear track | 1529mm |
| Ground clearance | 206mm |
| Max. boot capacity | 1903litre |
| Min. boot capacity | 889litre |
| Kerb weight | 1580kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2488cm3 |
| Engine power | 171bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 100mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 232Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 66litre |
| City fuel consumption per 100 km | 11.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Cruising range | from 560 to 730km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 11.2m |
| City | 14.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.