This 2.5 Hybrid CVT AWD (153 hp) engine was fitted in the 2 generation SUV, which was produced by Mazda from 2007 to 2011. In addition to this engine, 13 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Fuel | 92 RON |
| Displacement | 2488cm3 |
|---|---|
| Engine power | 153bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 184Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Hybrid |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 100mm |
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.2m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4442mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1778mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Front track | 1542mm |
| Rear track | 1529mm |
| Ground clearance | 211mm |
| Kerb weight | 1743kg |
| Gross weight | 2214kg |
| Displacement | 471kg |
| Min. boot capacity | 787litre |
| Max. boot capacity | 1872litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 10.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.