This A200 BlueEfficiency 7G-DCT (156 hp) engine was fitted in the W176 Hatchback (5-door), which was produced by Mercedes-Benz from 2012 to 2015. In addition to this engine, 27 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.4litre |
| Fuel tank capacity | 56litre |
| Cruising range | from 790 to 1 240km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 224km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.3second |
| Displacement | 1595cm3 |
|---|---|
| Engine power | 156bhp |
| RPM at max power | to 5 300RPM |
| Maximum torque | 250Nm |
| RPM at max torque | 1250up to 4 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4292mm |
| Width | 1780mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2699mm |
| Front track | 1553mm |
| Rear track | 1552mm |
| Kerb weight | 1395kg |
| Gross weight | 1920kg |
| Displacement | 525kg |
| Min. boot capacity | 341litre |
| Max. boot capacity | 1157litre |
| Permitted road-train weight | 3320kg |
| Loading height | 561mm |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Wishbone, Dampers, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Wishbone, Trailing arms, Dampers |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 8.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.4 litres / 100km |
| Average | 6.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.