This A220 CDI 7G-DCT 4MATIC (170 hp) engine was fitted in the W176 Hatchback (5-door), which was produced by Mercedes-Benz from 2012 to 2015. In addition to this engine, 27 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.8litre |
| Fuel tank capacity | 56litre |
| Cruising range | from 980 to 1 300km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 217km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.2second |
| Displacement | 2143cm3 |
|---|---|
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | from 3 400 to 4 000RPM |
| Maximum torque | 350Nm |
| RPM at max torque | 1400up to 3 400 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 88mm |
| Stroke | 88.3mm |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4292mm |
| Width | 1780mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 2699mm |
| Front track | 1553mm |
| Rear track | 1552mm |
| Kerb weight | 1545kg |
| Gross weight | 2060kg |
| Displacement | 515kg |
| Min. boot capacity | 341litre |
| Max. boot capacity | 1157litre |
| Permitted road-train weight | 3560kg |
| Loading height | 561mm |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 6.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.9 litres / 100km |
| Average | 5.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.