This B150 MT (95 hp) engine was fitted in the W245 [Restyling] Hatchback, which was produced by Mercedes-Benz from 2008 to 2011. In addition to this engine, 23 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Fuel tank capacity | 54litre |
| Cruising range | from 650 to 960km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 174km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.2second |
| Displacement | 1498cm3 |
|---|---|
| Engine power | 95bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 140Nm |
| RPM at max torque | 3500up to 4 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 69.2mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.95m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4273mm |
| Width | 1777mm |
| Height | 1603mm |
| Wheelbase | 2778mm |
| Front track | 1556mm |
| Rear track | 1551mm |
| Kerb weight | 1300kg |
| Gross weight | 1835kg |
| Displacement | 535kg |
| Min. boot capacity | 544litre |
| Max. boot capacity | 1530litre |
| Loading height | 535mm |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 10 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.7 litres / 100km |
| Average | 7.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.