This B200 CDI Autotronic (140 hp) engine was fitted in the W245 [Restyling] Hatchback, which was produced by Mercedes-Benz from 2008 to 2011. In addition to this engine, 23 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Fuel tank capacity | 54litre |
| Cruising range | from 810 to 1 100km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 195km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.7second |
| Displacement | 1991cm3 |
|---|---|
| Engine power | 140bhp |
| RPM at max power | to 4 200RPM |
| Maximum torque | 300Nm |
| RPM at max torque | 1600up to 3 000 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 92mm |
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.95m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4273mm |
| Width | 1777mm |
| Height | 1603mm |
| Wheelbase | 2778mm |
| Front track | 1556mm |
| Rear track | 1551mm |
| Kerb weight | 1470kg |
| Gross weight | 1880kg |
| Displacement | 410kg |
| Min. boot capacity | 544litre |
| Max. boot capacity | 1530litre |
| Permitted road-train weight | 3380kg |
| Loading height | 535mm |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 7.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.6 litres / 100km |
| Average | 6.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.