This C200 CDI MT (102 hp) engine was fitted in the W202/S202 [Restyling] Sedan, which was produced by Mercedes-Benz from 1997 to 2001. In addition to this engine, 21 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 760 to 1 240km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO II |
| Top speed | 185km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.1second |
| Displacement | 2151cm3 |
|---|---|
| Engine power | 102bhp |
| RPM at max power | to 4 200RPM |
| Maximum torque | 235Nm |
| RPM at max torque | 1500up to 2 600 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 88mm |
| Stroke | 88.4mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.74m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4516mm |
| Width | 1723mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Front track | 1499mm |
| Rear track | 1464mm |
| Kerb weight | 1410kg |
| Gross weight | 1890kg |
| Displacement | 480kg |
| Min. boot capacity | 430litre |
| Max. boot capacity | 430litre |
| Permitted road-train weight | 3390kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 9.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.8 litres / 100km |
| Average | 7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.