This C240 MT (170 hp) engine was fitted in the W202/S202 [Restyling] Sedan, which was produced by Mercedes-Benz from 1997 to 2001. In addition to this engine, 21 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 430 to 830km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 218km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.3second |
| Displacement | 2398cm3 |
|---|---|
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | to 5 900RPM |
| Maximum torque | 225Nm |
| RPM at max torque | 3000up to 5 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 3 |
| Bore | 83.2mm |
| Stroke | 73.5mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.74m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4516mm |
| Width | 1723mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Front track | 1499mm |
| Rear track | 1464mm |
| Kerb weight | 1420kg |
| Gross weight | 1900kg |
| Displacement | 480kg |
| Min. boot capacity | 430litre |
| Max. boot capacity | 430litre |
| Front/rear axle load | 910/1020kg |
| Permitted road-train weight | 3400kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 17.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9 litres / 100km |
| Average | 12 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.