This C180 AT (129 hp) engine was fitted in the W203/S203/CL203 Estate (5-door), which was produced by Mercedes-Benz from 2000 to 2004. In addition to this engine, 26 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13.5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 460 to 810km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 201km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.9second |
| Displacement | 1998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 129bhp |
| RPM at max power | to 5 300RPM |
| Maximum torque | 190Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 89.9mm |
| Stroke | 78.7mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.76m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4541mm |
| Width | 1728mm |
| Height | 1465mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Front track | 1505mm |
| Rear track | 1476mm |
| Kerb weight | 1525kg |
| Gross weight | 2030kg |
| Displacement | 505kg |
| Min. boot capacity | 470litre |
| Max. boot capacity | 1384litre |
| Permitted road-train weight | 3530kg |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 16.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.2 litres / 100km |
| Average | 11.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.