This C320 MT (218 hp) engine was fitted in the W203/S203/CL203 Estate (5-door), which was produced by Mercedes-Benz from 2000 to 2004. In addition to this engine, 26 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 16.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.4litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 370 to 760km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 244km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.9second |
| Displacement | 3199cm3 |
|---|---|
| Engine power | 218bhp |
| RPM at max power | to 5 700RPM |
| Maximum torque | 310Nm |
| RPM at max torque | 3000up to 4 600 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 3 |
| Bore | 89.9mm |
| Stroke | 84mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.76m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4541mm |
| Width | 1728mm |
| Height | 1465mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Front track | 1493mm |
| Rear track | 1464mm |
| Kerb weight | 1595kg |
| Gross weight | 2120kg |
| Displacement | 525kg |
| Min. boot capacity | 470litre |
| Max. boot capacity | 1384litre |
| Permitted road-train weight | 3620kg |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 20 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.8 litres / 100km |
| Average | 13.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.