This CL 600 5G-Tronic (500 hp) engine was fitted in the C215 [Restyling] Coupe, which was produced by Mercedes-Benz from 2002 to 2006. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 23litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 14.7litre |
| Fuel tank capacity | 88litre |
| Cruising range | from 380 to 820km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.8second |
| Displacement | 5513cm3 |
|---|---|
| Engine power | 500bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 800Nm |
| RPM at max torque | 1800up to 3 500 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 3 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 87mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.5m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4993mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1398mm |
| Wheelbase | 2885mm |
| Front track | 1577mm |
| Rear track | 1579mm |
| Kerb weight | 2075kg |
| Gross weight | 2500kg |
| Displacement | 425kg |
| Min. boot capacity | 450litre |
| Max. boot capacity | 450litre |
| Permitted road-train weight | 4600kg |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 27.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.8 litres / 100km |
| Average | 17.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.