This CLC 200 CDI AT (122 hp) engine was fitted in the CL203 [Restyling] Coupe, which was produced by Mercedes-Benz from 2008 to 2011. In addition to this engine, 15 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 720 to 1 190km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 205km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.1second |
| Displacement | 2148cm3 |
|---|---|
| Engine power | 122bhp |
| RPM at max power | to 4 200RPM |
| Maximum torque | 270Nm |
| RPM at max torque | 1600up to 2 800 RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 88mm |
| Stroke | 88.3mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.77m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4448mm |
| Width | 1728mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Front track | 1505mm |
| Rear track | 1476mm |
| Kerb weight | 1525kg |
| Gross weight | 1960kg |
| Displacement | 435kg |
| Min. boot capacity | 310litre |
| Max. boot capacity | 1100litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 9.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6 litres / 100km |
| Average | 7.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.