This CLC 200 MT (184 hp) engine was fitted in the CL203 [Restyling] Coupe, which was produced by Mercedes-Benz from 2008 to 2011. In addition to this engine, 15 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 570 to 1 090km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 235km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.6second |
| Displacement | 1796cm3 |
|---|---|
| Engine power | 184bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 250Nm |
| RPM at max torque | 2800up to 5 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Compressor |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 85mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.77m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4448mm |
| Width | 1728mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2715mm |
| Front track | 1505mm |
| Rear track | 1476mm |
| Kerb weight | 1480kg |
| Gross weight | 1950kg |
| Displacement | 470kg |
| Min. boot capacity | 310litre |
| Max. boot capacity | 1100litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 13 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.8 litres / 100km |
| Average | 9.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.