This CLS 300 7G-Tronic (231 hp) engine was fitted in the C219 [Restyling] Sedan, which was produced by Mercedes-Benz from 2008 to 2010. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 580 to 1 080km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 245km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.7second |
| Displacement | 2996cm3 |
|---|---|
| Engine power | 231bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 300Nm |
| RPM at max torque | 2500up to 5 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 88mm |
| Stroke | 82.1mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.21m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4917mm |
| Width | 1873mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2854mm |
| Front track | 1593mm |
| Rear track | 1603mm |
| Kerb weight | 1730kg |
| Gross weight | 2195kg |
| Displacement | 465kg |
| Min. boot capacity | 505litre |
| Max. boot capacity | 505litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 16.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.9 litres / 100km |
| Average | 11.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.